HÚRAO tématem voleb do zastupitelstva Kraje Vysočina

28.09.2020

Přinášíme přehled událostí okolo výběru lokality pro HÚRAO (Hlubinné úložiště radioaktivního odpadu), které se dotýkají nejen lokality Horka. Za pozornost stojí postoj zastupitelů/kandidátů do zastupitelstva Kraje Vysočina nebo zastupitelů města Třebíč.

Interpelace premiéra

28. 5. 2020

Poslanec Marian Jurečka za KDU-ČSL interpeluje ve věci přípravy hlubinného úložiště premiéra Andreje Babiše.

Horka v užším výběru lokalit

4. 6. 2020

Ředitel SÚRAO oznamuje starostům obcí v lokalitě Horka na Budišovsku, že naše lokalita Horka bude navržena do užšího výběru čtyř potenciálně vhodných lokalit pro HÚRAO.

Společné jednání starostů

8. 6. 2020

Schůzka starostů lokality Horka a zástupců Zdravý domov Vysočina, z.s. k projednání dalšího postupu.

Výzva k zastavení procesu výběru lokality pro HÚRAO

13. 6. 2020

Obce z lokality Horka odesílají dopisy na vládu ČR,  Ministerstvo průmyslu a obchodu a zastupitelstvo Kraje Vysočina s výzvami k zastavení procesů výběru lokality pro HÚRAO a s výzvami k hledání alternativ.

Nesouhlas ORP Velké Meziříčí

23. 6. 2020

Zastupitelstvo ORP Velké Meziříčí podpořilo svým usnesením nesouhlas s umístěním HÚRA v lokalitě Horka. Část obcí lokality Horka spadá do správního obvodu Velké Meziříčí.

Platforma proti hlubinnému úložišti

24. 6. 2020

Setkání členů Platformy proti hlubinnému úložišti v Chánovicích. Za lokalitu Horka se zúčastnili 3 členové Zdravého domovu Vysočina, z.s.

Návrh bodu jednání k HÚRAO na Kraj Vysočina

Červenec 2020

Krajští zastupitelé MUDr. Vít Kaňkovský a Ing. Jaromír Kalina (oba za KDU-ČSL) zpracovali a předložili návrh bodu jednání k HÚRAO na zářijové jednání zastupitelstva Kraje Vysočina.

Jednání zastupitelstva Kraje Vysočina

8. 9. 2020

Jednání zastupitelstva Kraje Vysočina k hlubinnému úložišti - návrh usnesení na odmítnutí HÚRAO v Kraji Vysočina nebyl přijat. Z přítomných zastupitelů 21 nehlasovalo, 8 zastupitelů (6x KDU-ČSL, 2x ODS) bylo pro návrh a 3 se zdrželi hlasování.

Pan Vítězslav Jonáš z Energetického Třebíčska svým dopisem zastupitelům s apelem na nepodporu návrhu den před zasedáním výsledek nepochybně ovlivnil.

Jednání zastupitelstva města Třebíč

10. 9. 2020

Na jednání zastupitelstva města Třebíče předložil zastupitel Roman Pašek (Piráti) návrh usnesení k HÚRAO. O návrhu, který na místě prezentoval Zdeněk Souček, starosta Rudíkova nebylo vůbec hlasováno. Přijat byl nic neříkající protinávrh starosty Pacala.

Předvolební debata České televize

11. 9. 2020

Jednoznačná podpora proti záměru HÚRAO vyznívá od lídra KDU-ČSL MUDr. Víta Kaňkovského a lídryně Pirátů Ing. Hany Hajnové

Zastupitelstvo města Jihlava

21. 9. 2020

Zastupitelstvo města Jihlava přijalo návrh usnesení, kde vyslovují nesouhlas s umístěním úložiště v lokalitě Hrádek.

Předvolební debata Třebíčského Deníku

22. 9. 2020

Debata Třebíčského Deníku s lídry politických uskupení pro volby do krajského zastupitelstev 2020. Byla to tragická debata, kde se prokázalo, že velká část lídrů kromě zástupce KDU-ČSL a Pirátů nemá ve vztahu k HÚRAO tušení o čem je řeč.

MUDr. Vít Kaňkovský zde reagoval za KDU-ČSL:

Jsme jasně proti úložišti. Smlouva*, o které mluvil Dvořák, je dobrou vlaštovkou. My říkáme ne pro úložiště v Česku, pojďme hledat alternativu, pozastavme na 10 let výběr lokality a věnujme se alternativám.

* Smlouva o hledání jiných řešení VJP

Interpelace vicepremiéra Karla Havlíčka

Na termín 29. 9. 2020 připravuje MUDr. Vít Kaňkovský písemnou interpelaci vicepremiéra Karla Havlíčka na téma práva obcí v zákoně o hlubinném úložišti a změna koncepce nakládání s RAO (radioaktivní odpad).