Horka v užším výběru lokalit pro hlubinné úložiště

08.06.2020

Poradní panel expertů SÚRAO ve své hodnotící zprávě doporučil zúžení počtu lokalit pro vybudování jaderného úložiště odpadu. Mezi vybranými lokalitami je Janoch u Temelína, Horka a Hrádek na Vysočině a Březový potok na Klatovsku. Návrh ještě posoudí Rada SÚRAO, definitivní rozhodnutí bude na vládě, která by měla rozhodnout do pěti let.

Přehledně o návrhu informovala Česká televize na svém webu a večer pak v reportáži hlavního zpravodajském pořadu Události.


Hana Veronika Konvalinková
Spolek Javořice, člen Platformy proti hlubinnému úložišti

Pro úplnost je nutno dodat, že výběr expertního technického panelu SÚRAO je pouze doporučením, o kterém bude ještě jednat Rada SÚRAO, ta dá další doporučení pro ministerstvo průmyslu a to pak vládě, které bude příslušet rozhodnutí konečné. Protože však technická stránka tohoto projektu a s ní spojená bezpečnost je vlastně tím nejdůležitějším kritériem, lze předpokládat, že ke změně ve výběru lokalit v této fázi nedojde. Mohlo by k ní dojít později, kdy se po geologických průzkumech, které budou zahrnovat i vrty do hloubky 1,5 km, může ukázat, že vybraná lokalita nemá předpokládané parametry pro umístění tohoto jaderného zařízení.

Zdroj: https://trebicsky.denik.cz/ctenar-reporter/ctenar-reporter-vysocina-dostala-cerneho-petra-a-to-hned-dvakrat-20200606.html 


Petr Piňos
starosta Budišova

"Využili jsme od toho roku 2003 naprosto každé příležitosti a možnosti, jak dát najevo svůj zásadní nesouhlas. Jsme hustě obydlená oblast, je tu přírodní park Třebíčsko. Podle studie SÚRAO má obslužný objekt vzniknout jen půl kilometru od prvních domů mezi Budišovem a Náramčí. To je příliš, vezmeme-li v úvahu, že jen v Budišově žije 1200 obyvatel. V celé lokalitě jich je přes 3,5 tisíce," zdůraznil.

Ve většině z devíti obcí bylo referendum, kdy obyvatelé úložiště odmítli. Mezi nimi v Budišově i v Rudíkově. "Byli jsme v Senátu, na ministerstvech, za zákonodárci, máme právní zastoupení, spolupracujeme jako obce mezi sebou a jsme členy Platformy proti úložišti, vyzdvihl bych činnost organizace Zdravý domov Vysočina, která pořádala mnoho výrazných protest akcí, s obcemi úzce spolupracuje. A nikdo nás neposlouchá. Neskutečné,".

Protesty ještě podle jeho slov zesílí. "Nelze se na nás dívat jen optikou - je u vás dobrý kámen a hotovo. To tedy opravdu ne. Je potřeba brát ohled i na lidi. Nejsme aktivisti proti jádru jako takovému, ale v případě hlubinného úložiště jsme přesvědčení, že lze najít jiná řešení," zdůraznil.

Zdroj: https://trebicsky.denik.cz/zpravy_region/horka-jako-dul-na-jaderny-odpad-zbesily-postup-kritizuji-starostove-z-okoli-20200606.html 


Zdeněk Souček
starosta obce Rudíkov

Dosud bylo lokalit devět, výběr se tedy dramaticky zužuje. Definitvně musí "čtyřku" ještě potvrdit vláda, půjde pak o zásadní milník. "Skončili jsme na druhém místě, co se vhodností týče. Na prvním je Janoch u Temelína. SÚRAO, aniž jeho činnost a výsledky hodnotí tým nezávislých odborníků například ze zahraničí, postupuje zběsilým tempem přímo k jedinému cíli, nehledá jiná řešení. A my budeme bojovat dál proti," uvedl starosta Rudíkova Zdeněk Souček, podle kterého jde o salámovou metodu, která zneužívá faktu, že obce v České republice nemají opravdový a účinný nástroj, jak se bránit.

Což se prokázalo mnohokrát od roku 2003, kdy stát Horku vytipoval mezi prvními oblastmi. "Jsme známi neobyčejně rozsáhlým žulovým masivem, ovšem dosud se vždy mluvilo i o tektonických zlomech, které nejsou pro stavbu hlubinného úložiště ideální. Proto je pro mě druhá příčka překvapením," zdůraznil Souček. 

Zdroj:  https://trebicsky.denik.cz/zpravy_region/horka-jako-dul-na-jaderny-odpad-zbesily-postup-kritizuji-starostove-z-okoli-20200606.html 


O zúžení lokalit pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu se věnovala většina médií. V Třebíčském deníku najde i vyjádření starostů.

Česká televize

ČTK

Televize Nova

Třebíčský deník

iRozhlas

Jihlavský deník

Týdeník Hrot

Seznam Zprávy

E15

iDnes.cz

Likovky.cz

Aktuálně.cz

NovinkyVM.cz