Obce Horky se budou úložišti nadále bránit

17.04.2023

V sobotu 15. 4. 2023 se v budišovském zámeckém parku setkalo asi 150 občanů v rámci celorepublikové akce "Den proti úložišti". Účastníci akce byli starosty dotčených obcí Petrem Piňosem, Zdeňkem Součkem a Zdeňkem Doležalem informováni o aktuální situaci. Právní stav popsal a doplnil též zástupce spolku Zdravý domov Vysočina Oldřich Svoboda. Podporu obcím a všem přítomným přijel vyjádřit také bývalý starosta Jaroměřic nad Rokytnou a člen výboru spolku SOS Na Skalním Karel Müller.

Pozornost obcí a občanů se nyní upírá k úpravě zákona o řízeních směřujících k hlubinnému úložišti radioaktivních odpadů a k plnění programového prohlášení stávající vlády. Ta se totiž v tomto dokumentu zavázala, že posílí práva dotčených obcí a bude vyhodnocovat i jiná řešení, než je hlubinné uložení. Přítomní se shodli na nezbytnosti rovnoprávného postavení obcí v rozhodovacím procesu, tedy o potřebě zákonně ukotvit podmínku souhlasu obce pro realizaci úložiště na jejím území. Projekt hlubinného úložiště radioaktivních odpadů je svým charakterem i rozsahem zcela mimořádný, těžko srovnatelný s jakoukoli jinou stavbou. Měl by zajistit izolaci vysoce radioaktivních materiálů na 100 000 let.

Účastníci akce odmítli umístění hlubinného úložiště do hustě osídlených oblastí, jako je region Budišovska, a naznačili, že vláda a stát by ve věci vysoce radioaktivních odpadů konečně měly začít hledat jiné řešení.


Ing. Stanislav Maštalíř, Zdravý domov Vysočina