Den proti úložišti 2020 odložen

13.04.2020

Vážení přátelé,
odpůrci projektu hlubinného úložiště (HÚ), tradiční dubnový pochod v rámci celostátní akce "Den proti úložišti", jenž byl letos plánován na 18. dubna, nebude bohužel možné z důvodu opatření nařízených v souvislosti s epidemií koronaviru uskutečnit. Aktuálně se veškerá mediální pozornost stáčí na vývoj šíření koronaviru a s ním související ekonomické dopady.

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Správa úložišť radioaktivních odpadů však pokračují v neprůhledném a chaotickém postupu výběru údajně vhodných lokalit. Chtějí dodržet termín pro vyhodnocení dat a oznámit zúžení počtu potenciálních lokalit z devíti na čtyři (30. 6. 2020). To vše za situace, kdy dosud nebyl schválen zákon o zapojení obcí do procesu hledání místa pro HÚ a nebyla dosažena shoda na podobě zákona mezi obcemi a státem.

Pro nás v lokalitě to znamená zůstat bdělí a jakmile to bude možné, dát svůj názor opět najevo. Tento megalomanský, neověřený a potencionálně nebezpečný experiment u svých domovů nechceme. I zde platí: "Spolu to zvládneme!"

Děkujeme za Vaši iniciativu a podporu.

Koordinační rada Zdravého domova Vysočina ve složení Simona Bernátová, Dagmar Dítětová, Stanislav Maštalíř, Jana Smrčková, Oldřich Svoboda, Jana Švaříčková, Rudolf Zíka, Iveta Zedníčková