Dubnová panelová debata v Budišově

18.04.2015

Bouře a vášně. Kvůli jadernému úložišti

Mladá fronta Dnes, 18.04.2015

Ve vypjaté atmosféře diskutovali v Budišově odpůrci a zastánci úložiště jaderného odpadu. Debaty se kromě místních obyvatel zúčastnili také zástupci obcí, ekologů a Správy úložišť radioaktivního odpadu.

BUDIŠOV Vlny bouřlivého potlesku, vášnivé projevy nesouhlasu i diskuse o ryze technických detailech přinesla čtvrteční budišovská veřejná debata o úložišti jaderného odpadu. Zúčastnili se jej kromě stovky místních lidí také zástupci státní Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) či ekologických sdružení Zdravý
domov Vysočina a Calla.

Ekologové chtějí prosadit, aby zástupci obcí měli právo svým hlasem vetovat případné rozhodnutí státu vybrat lokalitu na Budišovsku mezi ty, kde bude stát stavbu úložiště chystat. "Jste organizační složkou státu, ale jak chcete garantovat, že bude tento stát schopen plnit své závazky za padesát, za sto let? Kde bude naše civilizace v té době?" zahřímal při diskusi rozrušený muž z publika. 

Šéf SÚRAO Jiří Slovák připustil, že úložiště bude nejrizikovější prvních 50 let své existence a bylo by samozřejmě nejlepší, kdyby v té době byla Česká republika stabilní součástí Evropské unie.

"Po této době ukládání odpadu bude úložiště uzavřeno a začnou fungovat bezpečnostní bariéry 500 metrů horninového masivu. Dokážeme předpovědět, že se ty horniny budou i za následující milion let chovat stejně, jako po milion let předtím. Pokud bude Česko stabilní částí Unie, pak to je bezpečná cesta," řekl Slovák.

Zmínil také, že vhodné lokality budou hledány také v okruhu deseti až patnácti kilometrů kolem stávajících jaderných elektráren. "V žádném případě to ale nebude v jejich nejbližším okolí. Pro průzkum každé lokality je třeba hledat metody, které ten masiv co nejméně poruší, protože ho poruší každý vrt. Tyto metody u elektráren nelze pro množství sítí v jejich okolí příliš dobře použít," řekl Slovák. 

Lidem se nelíbí, že by průzkumy lokalit měly začít i přesto, že s nimi obce nesouhlasí. "Vy víte, že veto není v naší zemi zavedeno a nikdo ho nezavede," řekl Slovák. Přiznal, že si ve své roli neumí představit, že by se v některé z lokalit souhlas obcí nepodařilo získat.

Potlesk si vysloužila svým emotivním projevem učitelka Silva Čechová. "Dva dny jsem nespala, studovala jsem podklady a nezjistila jsem, že by někde ve světe úložiště existovalo. Pokud ano, tak kde? Všude je to neřešitelný problém. Lidé, uvědomte si, kdo vás uplácí, kdo se vás snaží rozdělit - tuhle okolní přírodu už vám nikdo nikdy nevrátí. Najděte místo pro stavbu úložiště tam, kde nežijí lidé," obrátila se na Slováka Čechová.

"Potenciálně vhodný horninový masiv je v tom území na ploše asi 26 kilometrů čtverečních. My bychom z toho potřebovali jen čtyři kilometry, ale v hloubce 500 metrů, na povrchu je to 10 až 15 hektarů," namítl Slovák.

Publikum složené zřejmě především z odpůrců úložiště se mu přesvědčit příliš nepodařilo. "Zatím si utvářím názor, chci se dozvědět víc. Dotkne se to všech - nás i našich potomků, musíme se o úložiště zajímat," řekla jedna z přítomných Kateřina Nováčková.